29 Kasım 2010 Pazartesi

wikileaks kelime anlamı nedirWikileaks Kelime Anlamı Nedir - Wikileaks Kelimesi Ne Demek

İlk kelime Wiki – “bildiğim kadarıyla” anlamına gelen “What I know is”in, başharflerinden oluşmakta. Wiki, herkesin üzerinde istediği gibi düzenlemeler yapmasına izin veren bir teknolojiyle bilgi sayfaları oluşturulmasını sağlar. İkinci kelime Leaks ise, kaçak ve sızıntı anlamlarına gelir. Wikileaks eşittir ‘herkese açık olan bilgi sızıntıları.
WikiLeaks, kaynaklarının gizliliğini koruyarak hükümetlerin ve diğer organizasyonların hassas belgelerini yayınlayan, İsveç merkezli bir uluslarararası organizasyondur.

WikiLeaks 'ın Çinli muhaliflerin yanı sıra ABD, Tayvan, Avrupa, Avustralya ve Güney Afrika 'lı gazeteciler, matematikçiler ve başlangıç seviyesi şirket teknologları tarafından kurulduğu organizasyon tarafından belirtmiştir. Çeşitli gazete ve dergilenin tanımladığına göre Avustralya'lı gazeteci ve internet aktivisti Julian Assange organizasyonun yöneticisidir. Wikimedia Vakfı ile herhangi bir bağı bulunmamaktadır.

Kuruluşundan sadece bir yıl sonra organizasyonun ve wikileaks.org 'un veritabanına 1.2 milyondan fazla doküman bulunmaktadır. "İpotek Cinayeti" videosu en kayda değer belgelerin başında gelir. WikiLeaks yayınladığı raporlarıyla çok sayıda yeni medya ödülleri kazanmıştır.

WikiLeaks 26 Temmuz 2010'da Amerikan ordusunun 2004-2009 yılları arasında Afganistan Savaşı'nda tutmuş olduğu 92.000 belgeyi The Guardian, The New York Times ve Der Spiegel gazeteleriyle birlikte açıklamıştır. Günlükler bireysel olaylar da dahil dost ateşi ve sivil kayıplar hakkında ayrıntılı bilgiler içermekterdir. Belgeleri sızdıran er Bradley Manning görev yaptığı Kuveyt'deki Camp Arfijan üssünde tutuklanmıştır.

Wikileaks, 28 Kasım 2010 tarihinde çoğunluğu Türkiye ile ilgili birçok Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri kaynaklı bir çok belge yayınlamıştır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

 

©2009 kadın com | by TNB